Кибертормоз - Киберпреследване и Киберобиждане

С навлизането на технологиите навлиза и една нова форма на тормоз- Кибертормоз. Изразява се с жестоко отношение от един човек към друг, който се ражда в технологиите- по телефон или онлайн в социалните мрежи (най-често Skype, Facebook, e-mail и др.) .Много от случаите на кибертормоз, завършват със смърт или самоубийство. В този вид тормоз жертвата бива нападана онлайн, бива заплашвана и последствията биха могли да имат фатален край, ако не се вземат мерки.
Един от видовете кибертормоз е киберпреследването (cyberstalking). Това е нападение  над точно определен човек, за упражняване на силен контрол върху жертвата. Този вид агресия може да приема различни форми като:

 * Тормоз, срам и унижение на жертвата;
 *Изпразване на банкови сметки или друг вид финансов контрол над жертвата;
 *Упражнява се атака върху семейството, приятелите и цялото обкръжение на жертвата с цел изолация и внушаване на страх;
Намерението на киберпреследвача е пряко да навреди на жертвата, използвайки анонимността и трудното проследяване, което технологиите предлагат.В много ситуации не се разбира кой е преследвача, чийто действия са насочени към тотално разрушение на жертвата.
Друг вид кибертормоз е киберобиждането (Сyberinsulting).Изразява се с  изпращане или публикуване на електронни съобщения, които са умишлено враждебни, обидни или  вулгарни  за някого. Това обиждане става публично в социалните мрежи. Също така част от киберобиждането е когато някой изпраща или публикува слухове, с цел публично унижение и прекратяване на социалните контакти на жертвата. Основните форми на киберобиждането стават чрез:
Мобилните телефони- това включва изпращане на обидни и заплашителни съобщения (sms, mms), анонимни обаждания, раздаването на мобилният телефон без знанието и съгласието на жертвата  с цел изнудване, унижаване, потъпкване на достойнството му, сексуални намеци и др.
Интернет пространството- тук кибертормозът е под формата на пускане на клюки или слухове в социалните мрежи ( фейсбук, майспейс), както и програмите за незабавни съобщения( скайп, вайбър..)  Типични форми са изпращането на всякакви съобщения със заплахи, обиди, подигравки и т.н. независимо дали през социални мрежи, чатове, форуми и др. Пускане на снимки или клипчета, които унижават по какъвто и да е начин жертвата също е форма на киберобиждане. Към кибертормоза спадат и пращането на вируси или нежелани файлове, както и задръстващи пощата имейли (спам).

Няма коментари:

Публикуване на коментар